e-fatura

e-Fatura Nedir ?

Önceden tanımlanmış kullanıcıların UBL-TR standardında ve elektronik belge olarak düzenledikleri faturaları, belirlenen veri aktarım protokolü aracılığı ile gönderen taraftan alıcı tarafa iletimini sağlayan mesajlaşma alt yapısıdır.

Tahsilatlarınızı Hızlandırın

Fatura takip sürecine vakit harcamayın, faturalarınızı anında müşterinize ulaştırın. Tahsilat sürecinizi hemen başlatın, alacaklarınız daha hızlı gelsin.

Kolay ve hızlı fatura oluşturun

Operasyonel yükünüzü azaltın; kağıt, mürekkep, zarf, kargo gibi masraflardan kurtulun, faturayı imzalayıp kaşeleme, postalama ve arşivleme süreçlerine son verin.

Sınırsız Yetkilendirme

Sınırsız sayıda kullanıcının yetkilendirilmesine izin veren yapısı sayesinde kullanıcı yönetimini kolaylıkla yapın.

Hızlı ve Verimli

Faturalama ve muhasebe süreçlerinizi hızlandırarak zaman kazanın.

Kolay entegrasyon

İş süreçlerinize ve mevcut yazılımlara kolayca entegre edin.

e-Faturayı uygun fiyatlarla kullanın

Entegrasyon, eğitim gibi e-fatura geçiş maliyetlerinden kurtulun. Uygun e-kontör fiyatlarıyla e-fatura gönderin.

Fiziki fatura saklamaktan kurtulun

Faturalarınız dijital ortamda arşivlensin. Fatura saklama iş yükü ve maliyetinden kurtulun. İstediğiniz zaman eski faturalarınıza rahatça ulaşın.

Doğayı Koruyun

e-Fatura sistemi ile kağıt tüketimini azaltın, doğayı korumaya yardımcı olun.

e-Fatura başvuru süreci ve kullanımı ile ilgili sıkça sorulan sorular

Kimler e-Fatura Kullanabilir ?
Anonim, Limited, Gerçek ve Şahıs Şirketi statüsünde bulunan vergi mükellefi ticari kuruluşlar e-Fatura uygulamasından yararlanabilir.
e-Faturaya geçince e-deftere geçmem gerekir mi?
İsteğe bağlı e-faturaya geçiş yapan firmaların e-deftere geçmeleri zorunlu değildir. Ancak e-faturaya geçiş zorunluluğu bulunan mükelleflerin e-defter de kullanması gerekir.
Herkese elektronik fatura kesebilir miyim?
Evet. e-Fatura sistemine geçtikten sonra e-fatura kullanıcılarına e-fatura, e-fatura kullanıcısı olmayan işletmelere ve şahıslara ise e-arşiv fatura kesebilirsiniz. e-Arşiv kullanmayıp e-fatura kullanıcısı olan işletme sahipleri, e-fatura kullanmayan müşterilerine matbu fatura kesebilir.
e-Ticaret sektörü için e-fatura faydalı mı?
Aslında evet. e-Ticaret firmalarının hacimlerine göre her gün yüzlerce fatura kesmesi ve bu faturaları kargo ile göndermesi gerekir. Bu da zaman, para ve iş gücü kaybına neden olur. e-Fatura uygulaması ile faturalarınızı hızla hazırlar, kargo masrafı ile uğraşmadan müşterilerinize iletebilir ve ödeme sürecinizi daha çabuk başlatabilirsiniz. e-Arşiv fatura görüntüleme özelliği sayesinde, e-fatura mükellefi olmayan müşterileriniz de faturalarını elektronik ortamda görüntüleyebilir.
e-Fatura çözümü ne tür avantajlar sağlar?
e-Fatura çözümüyle faturalar elektronik ortama taşındığı için kağıt, baskı, posta ve arşivleme gibi maliyetler ve bunlara bağlı iş yükleri ortadan kalkar. Kağıt tüketimi minimum seviyeye indiği için her yıl yüz binlerce ağacın kesilmesi önlenmiş olur. Elektronik dağıtım sayesinde faturalama ve muhasebe süreçleri hızlanır, böylece zaman tasarrufu sağlanır. Gönderim süreçlerinin kolaylaşmasının yanı sıra, faturaların elektronik ortamda güvenli bir şekilde saklanmasıyla, fiziksel arşiv alanına duyulan ihtiyaç ortadan kalkar. Kesilmiş herhangi bir faturaya sonradan erişim ihtiyacı söz konusu olduğunda, ilgili fatura saniyeler içinde bulunabilir; fatura kaybı söz konusu olmaz. Diğer taraftan, faturaların hazırlanması sırasında anlık ve otomatik veri kaydı sayesinde hata oranı azalır.
e-Fatura ile e-Arşiv Fatura arasındaki fark nedir?
e-Faturada, sadece sistemde kayıtlı kullanıcılara e-Fatura gönderilebilir ve alınabilir. e-Arşiv uygulamasında ise e-Fatura kapsamı dışında kalan, dolayısıyla bu uygulamadan yararlanmayan firma ve tüketicilere de e-Arşiv Fatura kesilebilir. Ayrıca ikinci nüshası elektronik olarak muhafaza ve ibraz edilebilir.
Bütün müşterilerime e-Fatura gönderebilir miyim?
e-Fatura uygulaması, elektronik faturaların sadece bu sistem içindeki mükellefler arasında gönderilip alınmasına imkan tanır. Dolayısıyla, e-Fatura mükellefi olmayan müşterilere genel hükümler doğrultusunda kağıt fatura ya da e-Arşiv Fatura düzenlenmesi gerekmektedir.
Geçmiş tarihe e-Fatura düzenlemek mümkün müdür?
VUK'a göre fatura mal teslimi veya hizmet sağlamasından sonraki 7 gün içinde düzenlenmek zorundadır. Bununla beraber teknik olarak geçmiş tarihli bir fatura düzenlenmesi engellenmiyor.